Костно-ставни заболявания
Състояния след ендопротезиране и оперативни интервенции
Рехабилитацията се започва още в предоперативния период, а след това специфичните упражнения се разширяват въз основа на засегнатия участък. Акцентира се на навременната и активна кинезитерапия, с която да се подпомогне гладкото протичане на следоперативния период. В ранния следоперативен период водеща е профилактиката на усложненията – тромбемболични промени, декубитуси и др. Подходящата комбинация от апаратна физиотерапия и кинезитерапевтични техники цели облекчаване на болката, намаляване на отока, подобряване на трофиката, стимулиране на движението и възстановяване функцията на засегнатия участък.
Травматични заболявания
Към тях спадат навяхванията, изкълчванията, счупванията, разкъсванията на връзки, сухожилия или мускули. Най-често възникват в резултат на директен удар, стъпване накриво, падане или друго рязко движение, за което организмът не е подготвен. Симптоматиката на травмите обикновено е свързана със силна болка, оток, ограничени и болезнени движения. Лечението може да бъде консервативно или оперативно. Подходящата комбинация от апаратна физиотерапия и кинезитерапевтични техники цели облекчаване на болката, намаляване на отока, подобряване на трофиката, стимулиране на движението и възстановяване функцията на засегнатия участък.
Гръбначни изкривявания
Към тях се отнасят се функционалните или структурни промени в нормалните физиологичните извивки на гръбначния стълб. Нарушената стойка може да възникне в резултат на стоене или седене дълго време в неправилна позиция. Гръбначните изкривявания могат да бъдат сколиози, кифози, лордози или комбинация от тях. Причините за тяхната поява не са напълно изяснени. Обикновено възникват в детска възраст и по време на пубертета могат да прогресират особено при момичетата.Физиотерапията и основно кинезитерапията имат изключително важна роля за противодействието на болката, мускулния дисбаланс и нарушения двигателен навик, които съпровождат този тип заболявания.
Възпалителни заболявания
Към тях се отнасят всички възпаления на меките тъкани – тендинити, тендовагинити, бурсити, епикондилити и др. Характерна симптоматика за този тип заболявания е болка, засилваща се при движение, оток, затопляне и зачервяване на засегнатата част. Възпаленията най-често възникват в резултат на физическо претоварване, непрекъснато повтаряне на едни и същи движения или неоткрит и нелекуван микротравматизъм. Ако не се приложи адекватно и навременно лечение могат да хронифицират. Подходящата комбинация от апаратна физиотерапия и кинезитерапевтични техники цели облекчаване на болката,намаляване на отока, подобряване на трофиката, стимулиране на движението и възстановяване функцията на засегнатия участък.
Дегенеративни ставни заболявания
Това са т.нар. артрозни заболявания– коксартрози, гонартрози, омартрози, остеохондрози, спондилоартрози и др. Тези заболявания се появяват с напредване на възрастта или при прекомерна физическа активност. Характеризират се с болка в съотвтните стави, която се засилва след натоварване или през нощта, сутрешна скованост, ограничени и болезнени движения.Подходящата комбинация от апаратна физиотерапия и кинезитерапевтични техники цели облекчаване на болката, подобряване на трофиката, стимулиране на движението и възстановяване функцията на засегнатия участък.
Състояния след спортни травми
Спортните травми са често срещано явление не само при професионалните спортисти, но и при хората, които практикуват любим спорт в свободното си време. По-голямата част от тях възникват остро в резултат на падане, сблъсък със съотборник, удар или рязко движение. Най-често това са навяхвания, изкълчвания, счупвания или разкъсване на меките тъкани – връзки, сухожилия, мускулни влакна или мускули. Другата част от тях са в резултат на хроничен възпалителен процес или микротравматизъм – „тенис лакът”, „голф лакът”, стресфрактури и др.Изготвянето на правилна комплексна терапия, включваща подходящи физиотерапевтични апарати и специализирани кинезитерапевтични техники значително ускорява възстановителния процес, подобрява трофиката, намалява отока и възвръща към активна спортна дейност.